1,2-Diacyl-sn-glycero-3-phospho-L-serine solution
SIGMA/P6641 - ≥97%, from bovine brain, chloroform:methanol solution
Synonym: 3-sn-Phosphatidyl-L-serine; L-α-Phosphatidyl-L-serine; PS; Phosphatidylserine
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% |
| biological source | bovine brain |
| form | chloroform:methanol solution |
| functional group | phospholipid |
| lipid type | phosphoglycerides |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −20°C |
| Analysis Note: | Actual concentration given on label. |
| Application: |
|
| Biochem/physiol Actions: | A slowly metabolized structural phospholipid found mainly in gray matter. |
| Disclaimer: | Solutions exposed to room temperature will decompose about 0.5% per day. |
| Packaging: | 5, 25, 100 mg in serum bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H315 - H319 - H331 - H336 - H351 - H361d - H371 - H372 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P304 + P340 + P311 - P308 + P311 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-10-20/21/22-36/38-40-48/20/22-68/20/21/22 |
| Safety Statements | 26-36/37-60 |
| RIDADR | UN 1992 6.1(3) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 80.1 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 26.7 °C - closed cup |
| Purity | ≥97% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 51191904 |




