Percoll®
SIGMA/P7828 - suitable for plant cell culture
Synonym: density gradient medium
MDL Number: MFCD00131830
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture |
| form | colloidal (Colloidal solution of silica coated with polyvinylpyrrolidone (PVP)) |
| pH | 8.9 (20 °C) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| sterility | aseptically filled |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| Application: | Percoll consists of colloidal silica particles of 15-30 nm diameter (23% w/w in water) which have been coated with polyvinylpyrrolidone (PVP). It is used in cell separation and organelle isolation. |
| Application: | Percoll consists of colloidal silica particles of 15-30 nm diameter (23% w/w in water) which have been coated with polyvinylpyrrolidone (PVP). It is used to establish non-toxic low viscosity, low osmolarity density gradients that can be used to isolate cells, organelles and viruses. It has been used to separate inner and outer membrane vesicles from E. coli. Percoll is isosmotic throughout the gradient, non-toxic, and is easily removed from the purified materials. |
| Application: | Percoll is used in plant research for protoplast and organelle (chloroplast, mitochondria) separation. |
| Application: | Percoll® has been used in the density gradient centrifugation isolation of intact chloroplasts from green alga, decidual stromal cells and distinct populations of rooster sperm. |
| Legal Information: | Percoll is a registered trademark of Cytiva |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 10171502 |

