Pyrogallol Red
SIGMA/P8759 - Suitable for use as a complexometric indicator
Synonym: Pyrogallolsulfonephthalein
CAS Number: 32638-88-3
Empirical Formula (Hill Notation): C19H12O8S
Molecular Weight: 400.36
EC Number: 251-134-3
MDL Number: MFCD00005046
Linear Formula: C19H12O8S
Product Type: Chemical
| εmax | ≥450 at 475 nm in methanol |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| color | green to very dark green, and brown |
| form | powder |
| InChI | 1S/C19H12O8S/c20-12-7-5-1 |
| InChI key | KUQNCHZOCSYKOR-UHFFFAOYSA |
| mp | ≥300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc2c(Oc3c(O)c(O)ccc3C |
| solubility | 1 M NH4OH: 10 mg/mL, clear |
| storage temp. | room temp |
| suitability | suitable for complexometric indicator |
| technique(s) | titration: suitable |
| Application: | Pyrogallol Red is suitable to prepare Fujita and Watanabe dye reagent used in Pyrogallol Red-Molybdenum (IV) complex (PR) method for the determination and quantification of urinary proteins. |
| General description: | Pyrogallol red (PGR) is an ortho-diphenolic dye. It has high reactivity towards reactive oxygen species (ROS) and reactive nitrogen species (RNS) that include peroxynitrite, radical, peroxyl radicals, hypochlorite & superoxide anion. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | ≥300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12171500 |

