Protease from Streptomyces griseus
SIGMA/P8811 - powder, BioReagent, suitable for mouse embryo cell culture, ≥3.5 units/mg solid
Synonym: Actinase E; Pronase E
CAS Number: 9036-06-0
EC Number: 232-909-5
MDL Number: MFCD00132092
Product Type: Chemical
| form | powder |
| impurities | starch, essentially free |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| specific activity | ≥3.5 units/mg solid |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | embryo: suitable |
| Analysis Note: | Contains approximately 25% calcium acetate. |
| Application: | Protease is typically used in nucleic acid isolation procedures in incubations of 0.5-3.0 hours supplemented with 0.2% sodium dodecyl sulfate and 10 mM EDTA. |
| Application: | This enzyme is more active at a higher pH range than the known alkaline protease, showing the proteolytic activity even in 0.2N NaOH solution. This enzyme is useful for proteolysis of insoluble protein and for structure investigation of protein. |
| Biochem/physiol Actions: | A mixture of at least three proteolytic activities including an extracellular serine protease. In general, serine proteases display a wide range of substrate specificities, which are believed to be mediated by an active site composed of one Asp, one His, and a Ser residue in the molecule. This enzyme prefers to hydrolyze peptide bonds on the carboxyl side of glutamic or aspartic acid. |
| General description: | Completely inactivated by heating above 80 °C for 15-20 minutes. |
| Other Notes: | An unusually non-specific protease. |
| Other Notes: | One unit will hydrolyze casein to produce color equivalent to 1.0 μmole (181 μg) of tyrosine per min at pH 7.5 at 37 °C (color by Folin-Ciocalteu reagent). |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Preparation Note: | Collected from culture broth of S. griseus. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 36/37/38-42 |
| Safety Statements | 22-24-26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: ≥3.5 units/mg solid |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 3.4.24.31 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352207 |



