Protease Inhibitor Cocktail
SIGMA/P8849 - for use in purification of Histidine-tagged proteins, DMSO solution
Synonym: Protease inhibitor solution
MDL Number: MFCD00677817
Product Type: Chemical
| biological source | synthetic |
| form | DMSO solution |
| Quality Level | 300 ![]() |
| solubility | water: soluble |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | The cocktail has been optimized and tested for isolation of histidine-tagged proteins, with chelating agents omitted for compatibility with IMAC applications. It is recommended for inhibition of protease activity in 100 mL of cell lysate from 20 g of Escherichia coli or 10 g of baculovirus-infected Spodoptera frugiperda pupal ovary cells. |
| Biochem/physiol Actions: | Inhibits serine, cysteine, aspartic, and thermolysin-like proteases, and aminopeptidases. |
| Features and Benefits: | Specifically formulated for histidine-tagged protein purification. Targets multiple types of proteases, ensuring comprehensive inhibition of protease activity. Compatibility with IMAC applications due to omission of chelating agents. Supplied in convenient packaging options. |
| General description: | DMSO solution designed for use in the purification of histidine-tagged proteins. The cocktail contains a mixture of inhibitors that specifically target serine, cysteine, aspartic, and thermolysin-like proteases, and aminopeptidases. |
| Other Notes: | AEBSF Bestatin E-64 Pepstatin A Phosphoramidon |
| Packaging: | 1 mL in poly bottle |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Preparation Note: | One mL is recommended for the inhibition of proteases extracted from 20 g of Escherichia coli or 10 g of baculovirus-infected Spodoptera frugiperda pupal ovary cells in a total volume of 100 ml. This protease inhibitor cocktail has been optimized and tested for histidine-tagged proteins |
| Preparation Note: | This product is supplied as a clear solution in DMSO. One mL of solution is recommended for inhibition of protease activity in 100 mL of cell lysate from 20 g of E. coli cells or 10 g of baculovirus-infected cells. |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 24-26 |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 185.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 85 °C - closed cup |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352200 |

