Procaine hydrochloride
SIGMA/P9879 - ≥97%
Synonym: 4-Aminobenzoic acid 2-diethylaminoethyl ester; p-Aminobenzoic acid diethylaminoethyl ester hydrochloride; Novocaine hydrochloride
CAS Number: 51-05-8
Empirical Formula (Hill Notation): C13H20N2O2 · HCl
Molecular Weight: 272.77
EC Number: 200-077-2
MDL Number: MFCD00013000
Linear Formula: H2NC6H4CO2CH2CH2N(C2H5)2·HCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H20N2O2.ClH/c1-3-15 |
| InChI key | HCBIBCJNVBAKAB-UHFFFAOYSA |
| mp | 155-156 °C (lit.) |
| originator | Celgene |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.CCN(CC)CCOC(=O)c1ccc(N |
| Application: | Procaine hydrochloride has been used as a component of Krebs Henseleit buffer for incubating the left ventricular cardiac tissue in its resting length. It has also been used as an inducer in M9 media for induction assay. |
| Biochem/physiol Actions: | Procaine is a Na+ channel blocker, commonly used as an anesthetic agent and is considered safer than cocaine. It is also useful as a painkiller to treat pain, associated with joints and tendons. |
| Features and Benefits: | This compound is a featured product for Gene Regulation research. Click here to discover more featured Gene Regulation products. Learn more about bioactive small molecules for other areas of research at sigma.com/discover-bsm . |
| Features and Benefits: | This compound was developed by Celgene . To browse the list of other pharma-developed compounds and Approved Drugs/Drug Candidates, click here . |
| Packaging: | 50, 100, 250 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H317 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P270 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-43 |
| Safety Statements | 36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% |
| mp | 155-156 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352200 |


