Retinyl acetate
SIGMA/R3250 - synthetic, matrix dispersion, 475,000-650,000 USP units/g
Synonym: Retinol acetate; Vitamin A acetate
CAS Number: 127-47-9
Empirical Formula (Hill Notation): C22H32O2
Molecular Weight: 328.49
EC Number: 204-844-2
MDL Number: MFCD00019413
Linear Formula: C22H32O2
Product Type: Chemical
| biological source | synthetic |
| color | yellow |
| form | matrix dispersion |
| InChI | 1S/C22H32O2/c1-17(9-7-10- |
| InChI key | QGNJRVVDBSJHIZ-QHLGVNSISA |
| mp | 57-58 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC1=C(/C=C/C(C)=C/C=C/C(C |
| specific activity | 475,000-650,000 USP units/g |
| storage temp. | −20°C |
| Analysis Note: | Activity based on HPLC comparison to USP standard. |
| Application: | Retinyl acetate has been used: • a control diet to study its effect at different developmental periods in fish larvae • to study its inhibitory effects on Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP) strains • as an internal standard in high performance liquid chromatography (HPLC) to quantify vitamin A in fortified milk |
| Biochem/physiol Actions: | Retinyl esters provide pools of vitamin A that are converted into retinol and other retinoids as required. Retinyl acetate is used in a wide range of biological applications. It acts as a chemopreventive agent. Retinyl acetate also has antineoplastic property. |
| General description: | Retinal, retinol and retinoic acid are the aldehyde, alcohol and acid forms of vitamin A. The retinoids exist as many geometric isomers due to the unsaturated bonds in the aliphatic chain. Retinoids also exist as retinyl esters such as retinyl propionate, retinyl acetate and retinyl palmitate. |
| Packaging: | 10, 100 g in glass bottle |
| Physical form: | Dispersion in cornstarch-gelatin matrix. Oil dispersible |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H360D - H413 |
| Precautionary statements | P202 - P273 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-38-53 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: 475,000-650,000 USP units/g |
| mp | 57-58 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352205 |


