Resorufin sodium salt
SIGMA/R3257 - redox indicator
Synonym: 7-
CAS Number: 34994-50-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H6NNaO3
Molecular Weight: 235.17
EC Number: 252-310-2
MDL Number: MFCD00005037
Linear Formula: C12H6NNaO3
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/C12H7NO3.Na/c14-7-1-3- |
| InChI key | TYXBZZBYMSVFPR-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[O-]c1ccc2N=C3C=CC( |
| solubility | water: 1 mg/mL, opaque |
| storage temp. | room temp |
| Application: | Resorufin has been used to determine the cytochrome P450 (CYP) 2A5 coumarin 7-hydroxylase (COH) activity changes over a broad range of lipopolysaccharide (LPS) doses. It has also been used as an internal standard for ethoxyresurufin-o-deethyl |
| General description: | Resorufin is a fluorescent indicator. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352204 |

