Reagent Alcohol
SIGMA/R3279 - 80%, used for histology tissue preparation
Synonym: Ethanol; RGA; denatured alcohol
CAS Number: 64-17-5
MDL Number: MFCD00003568
Product Type: Chemical
| application(s) | hematology histology |
| biological source | synthetic |
| bp | 78 °C (lit.) |
| color | colorless |
| concentration | 80% |
| density | 0.841-0.884 g/L |
| expl. lim. | 3.1-27.7 % (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2H6O/c1-2-3/h3H,2H2,1 |
| InChI key | LFQSCWFLJHTTHZ-UHFFFAOYSA |
| mp | -114 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OCC |
| storage temp. | room temp |
| vapor density | 1.59 (vs air) |
| Application: | For use in most histology and cytology procedures. |
| Other Notes: | 95 parts of specially denatured ethyl alcohol 3A with 5 parts of isopropyl alcohol. Final concentrations are ~ 70% ethanol, ~ 5% methanol and ~ 5% isopropanol. Contains ~20% water. |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H371 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 - P308 + P311 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21/22-68/20/21/22 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 69.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 21 °C - closed cup |
| bp | 78 °C (lit.) |
| mp | -114 °C (lit.) |
| Density | 0.841-0.884 g/L |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 15101802 |




