Retinyl palmitate
SIGMA/R3375 - Type IV, ~1,800,000 USP units/g, oil
Synonym: Vitamin A palmitate; all−trans−Retinol palmitate
CAS Number: 79-81-2
Empirical Formula (Hill Notation): C36H60O2
Molecular Weight: 524.86
EC Number: 201-228-5
MDL Number: MFCD00019414
Linear Formula: C36H60O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% (HPLC) |
| biological source | synthetic (organic) |
| color | yellow to orange |
| form | oil |
| InChI | 1S/C36H60O2/c1-7-8-9-10-1 |
| InChI key | VYGQUTWHTHXGQB-FFHKNEKCSA |
| mp | 26 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1=C(/C=C/C(C)=C/C=C/C(C |
| specific activity | ~1,800,000 USP units/g |
| storage temp. | 2-8°C |
| type | Type IV |
| Application: | Retinyl palmitate has been used as: • a retinoid derivative to modulate expression of connexin Cx26 and Cx30 in the cochlea • a standard in high performance liquid chromatography(HPLC) • as a retinoid substrate in the isomerase assay of eyecup protein homogenates |
| Biochem/physiol Actions: | Retinoids are ligands to nuclear receptors and have antioxidant functionality. Retinyl palmitate is widely used in pharmaceutical and cosmetic applications. In sunscreen, it protects from UVB-induced DNA damage and apoptosis. Retinyl palmitate is used to treat photoaging in skincare cosmetics. Retinyl palmitate is an effective chemopreventive agent to treat lung cancer. It also regulates various biological processes including cell differentiation and proliferation. |
| Biochem/physiol Actions: | Review: Vitamin A metabolism. |
| General description: | Retinal, retinol and retinoic acid are the aldehyde, alcohol and acid forms of vitamin A, respectively. The retinoids comprise a cyclohexenyl ring with a 20-carbon with double bonds in cis and trans configuration. Retinyl palmitate is a major storage form of vitamin A. Retinyl esters provide pools of vitamin A that are converted into retinol and other retinoids as needed. Retinoids also exist as retinyl esters such as retinyl propionate, retinyl acetate and retinyl palmitate. |
| Packaging: | 1, 5, 100 g in ampule |
| Packaging: | Sealed ampule. |
| Physical form: | Oil at room temperature |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H360D - H412 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P273 - P280 - P308 + P313 - P405 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-53 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | No data available |
| Flash Point(C) | No data available |
| Purity | ≥90% (HPLC) |
| activity | specific activity: ~1,800,000 USP units/g |
| mp | 26 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352205 |


