Ribonucleic acid diethylaminoethanol salt
SIGMA/R3629 - Type IX
Synonym: Ribonucleic acid from torula yeast; RNA
CAS Number: 63231-63-0
MDL Number: MFCD00132195
Product Type: Chemical
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| type | Type IX |
| Application: | Ribonucleic acid (RNA) from torula yeast may be used as a substrate for studying ribonuclease activities of enzymes such as ribonuclease-A, ribonuclease T1 (RNAase) and bougainvillea xbuttiana antiviral protein 1 (BBAP1). |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41106305 |

