L-(+)-Ribose
SIGMA/R4377 - ≥98% (GC)
Synonym: Aldehydo-L-ribose
CAS Number: 24259-59-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O5
Molecular Weight: 150.13
MDL Number: MFCD00167010
Linear Formula: C5H10O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (GC) |
| color | white to colorless |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H10O5/c6-1-2-3(7)4(8 |
| InChI key | HMFHBZSHGGEWLO-OWMBCFKOSA |
| mp | 81-82 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC[C@@H]1OC(O)[C@@H](O)[C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (GC) |
| mp | 81-82 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |

