Chloramphenicol
SIGMA/R4408 - Ready Made Solution, 100 mg/mL in ethanol: isopropanol (95:5), ≥98% (HPLC)
Synonym: D-(-)-threo-2,2-Dichloro-N-[β-hydroxy-α−(hydroxymethyl)-β-(4-nitrophenyl)ethyl]acetamide; D-(-)-threo-
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | Gram-negative bacteria |
| Gram-positive bacteria | |
| assay | ≥98% (HPLC) |
| concentration | 100 mg/mL in ethanol: isopropanol (95:5) |
| form | ready-to-use solution |
| mode of action | protein synthesis | interferes |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Chloramphenicol is a synthetic antibiotic, isolated from strains of Streptomyces venezuelae. It is often used for bacterial selection in molecular biology applications at 10-20 μg/mL and as a selection agent for transformed cells containing chloramphenicol reistance genes. |
| Biochem/physiol Actions: | Mode of Action: Chloramphenicol inhibits bacterial protein synthesis by blocking the peptidyl transferase step by binding to the 50S ribosomal subunit and preventing attachment of aminoacyl tRNA to the ribosome. It also inhibits mitochondrial and chloroplast protein synthesis and ribosomal formation of (p)ppGpp, de-pressing rRNA transcription. Mode of Resistance: Use of chloramphenicol acetyltransferase will acetylate the product and inactivate it. Antimicrobial Spectrum: This is a broad spectrum antibiotic against gram-positive and gram-negative bacteria, and is used mainly for ophthalmic and veterinary purposes. |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Containers which are opened must be carefully resealed and kept upright to prevent leakage.Storage class (TRGS 510): Flammable liquids") |
| Packaging: | 10ml |
| Preparation Note: | This product is a ready made solution of 100 mg/mL in ethanol:isopropanol (95:5). It is shipped in dry ice and stored at -20°C. |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H318 - H351 - H361fd |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P233 - P280 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 45-11 |
| Safety Statements | 53-16-45 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 57.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 14.0 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 51102831 |




