Syringic acid
SIGMA/S6881 - ≥95% (HPLC)
Synonym: 3,5-
CAS Number: 530-57-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O5
Molecular Weight: 198.17
EC Number: 208-486-8
MDL Number: MFCD00002552
Linear Formula: HOC6H2(OCH3)2CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | metabolomics vitamins, nutraceuticals, and natural products |
| assay | ≥95% (HPLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H10O5/c1-13-6-3-5(9( |
| InChI key | JMSVCTWVEWCHDZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 205-209 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1cc(cc(OC)c1O)C(O)=O |
| Application: |
|
| Packaging: | 5, 10, 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥95% (HPLC) |
| mp | 205-209 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


