Costunolide
SIGMA/SML0417 - ≥97% (HPLC)
CAS Number: 553-21-9
Empirical Formula (Hill Notation): C15H20O2
Molecular Weight: 232.32
MDL Number: MFCD00210262
Linear Formula: C15H20O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% (HPLC) |
| color | white to beige |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H20O2/c1-10-5-4-6-1 |
| InChI key | HRYLQFBHBWLLLL-AHNJNIBGSA |
| optical activity | [α]/D +110.0 to +130.0°, c = 0.5 in chloroform-d |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1=C/CCC(C)=C[C@H]2OC |
| solubility | DMSO: 10 mg/mL (clear solution) |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Costunolide has been used to study its effects in allergic asthma using female Balb/c mice and rat basophilic leukemia (RBL)-2H3 mast cells. |
| Biochem/physiol Actions: | Costunolide is a potent inducer of apoptosis and potent anti-cancer agent. Costunolide has anti-inflammatory, anti-viral, anti-fungal, antimycobacterial activity and inhibits telomerase activity. |
| Biochem/physiol Actions: | Costunolide is a sesquiterpene lactone originally isolated from plants widely used in many herbal medicines. It has a variety of effects. Costunolide is a potent inducer of apoptosis, a potent anti-cancer agent, has anti-inflammatory, anti-viral, anti-fungal, antimycobacterial activity and has been shown to inhibit telomerase activity. |
| General description: | Costunolide has anti-ulcer and antipyretic properties. It inhibits the cellular proliferation of melanin, human lamin-B by farnesyl-protein transferase (FPTase) and protein tyrosine phosphatase 1B (hPTP1B). Costunolide has strong larvicidal activity against A.albopictus. It inhibits the expression of inducible nitric oxide synthase and DNA-binding activity of nuclear factor kappa B subunit (NF-κB). It might function as a natural herbicide. |
| Packaging: | 5, 25 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352200 |


