2,3,5-Triiodobenzoic acid
SIGMA/T5910 - BioReagent, suitable for plant cell culture, ≥97% (HPLC)
Synonym: TIBA
CAS Number: 88-82-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H3I3O2
Molecular Weight: 499.81
EC Number: 201-859-6
MDL Number: MFCD00002420
Linear Formula: I3C6H2CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture |
| assay | ≥97% (HPLC) |
| InChI | 1S/C7H3I3O2/c8-3-1-4(7(11 |
| InChI key | ZMZGFLUUZLELNE-UHFFFAOYSA |
| mp | 220-222 °C (lit.) |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cc(I)cc(I)c1I |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| Application: | 2,3,5-Triiodobenzoic acid has been used as a supplement of MS media to study the auxin distribution and transport during embryogenesis and seed germination of Arabidopsis. |
| Biochem/physiol Actions: | 2,3,5-Triiodobenzoic acid (TIBA) is an auxin transport inhibitor and is used to study the role of auxin flow during plant growth and development. |
| Packaging: | 5, 10 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 22-26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% (HPLC) |
| mp | 220-222 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 10171502 |


