Timolol maleate salt
SIGMA/T6394 - ≥98% (TLC), powder
Synonym: S-(−)-1-(t-Butylamino)-3-[(4-morpholino-1,2,5-thiadiazol-3-yl)oxy]-2-propanol maleate salt; Timolol hydrogen maleate
CAS Number: 26921-17-5
Empirical Formula (Hill Notation): C13H24N4O3S · C4H4O4
Molecular Weight: 432.49
EC Number: 248-111-5
MDL Number: MFCD00058356
Linear Formula: C13H24N4O3S · C4H4O4
Product Type: Chemical
| ε (extinction coefficient) | 8,700 at 294 nm at 1 M |
| assay | ≥98% (TLC) |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H24N4O3S.C4H4O4/c1- |
| InChI key | WLRMANUAADYWEA-NWASOUNVSA |
| mp | 202-203 °C (lit.) |
| optical activity | [α]25/D -5.4°, c = 4.9 in 1 M HCl(lit.) |
| originator | Merck & Co., Inc., Kenilworth, NJ, U.S. |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=C(/[H])C(O)=O)C(O) |
| solubility | ethanol: soluble |
| H2O: soluble |
| Application: | Timolol maleate has been used as an adrenergic β-blocker for evaluating cardiovascular functions in mice5. It has also been used for evaluating the uptake of 86Rb+ in rat cardiomyocytes6. |
| Biochem/physiol Actions: | Timolol maleate is a class II anti-arrhythmic agent that functions as a non-selective β-adrenoceptor antagonist, a vasodilator and an anti-glaucoma agent. Studies have reported that timolol maleate can be used for the treatment of infantile hemangioma (IH)7. |
| Features and Benefits: | This compound was developed by Merck & Co., Inc., Kenilworth, NJ, U.S. . To browse the list of other pharma-developed compounds and Approved Drugs/Drug Candidates, click here . |
| Preparation Note: | Timolol maleate is soluble in ethanol and water. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H361 |
| Precautionary statements | P201 - P301 + P312 + P330 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 202-203 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352200 |



