3,3′,5-Triiodo-L-thyronine sodium salt
SIGMA/T6397 - powder, BioReagent, suitable for cell culture
Synonym: Liothyronine; O-
CAS Number: 55-06-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15H11I3NNaO4
Molecular Weight: 672.96
EC Number: 200-223-5
MDL Number: MFCD00002594
Linear Formula: C15H11I3NNaO4
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| biological source | synthetic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H12I3NO4.Na/c16-9-6 |
| InChI key | SBXXSUDPJJJJLC-YDALLXLXSA |
| potency | 0.02-50 ng/mL (lit.) |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | ambient |
| SMILES string | [Na+].N[C@@H](Cc1cc(I)c(O |
| solubility | ethanol/1 M HCl (4:1): 10 mg/mL, clear, colorless to yellow |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | 3,3′,5-Triiodo- |
| Biochem/physiol Actions: | 3,3′,5′-Triiodo- |
| General description: | 3,3′,5′-Triiodo- |
| Physical form: | powder-20 °C; stock-frozen in working aliquots, avoid repeated freeze/thaw, solution stable 2-8 °C, 30 days |
| Preparation Note: | To prepare 20 μg/ml stock solution: add 1ml 1N NaOH per mg 3,3′, 5-triiodo- |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

