Thymidine 5′-monophosphate disodium salt hydrate
SIGMA/T7004 - ≥99%
Synonym: 5′-Thymidylic acid disodium salt; TMP; dTMP
CAS Number: 33430-62-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H13N2Na2O8P · xH2O
Molecular Weight: 366.17 (anhydrous basis)
EC Number: 251-518-0
MDL Number: MFCD09039259
Linear Formula: C10H13N2Na2O8P · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| biological source | synthetic (organic) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H15N2O8P.2Na.H2O/c1 |
| InChI key | KCOPAVKVHIWPKB-SPSULGLQSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.[Na+].[Na+].CC1=CN([C@H |
| solubility | H2O: 100 mg/mL to clear, colorless |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Thymidine 5′-monophosphate disodium salt hydrate has been used as a standard for the quantification of metabolites from plasma and tumor interstitial fluid using liquid chromatography-mass spectrometry analysis (LC/MS). It has also been used as a single deoxy-mononucleotide to test its effect on the cell growth of human malignant intestinal CaCo-2 cells and normal rat intestinal cell line IEC-6 cells. |
| Application: | Thymidine 5′-monophosphate disodium salt hydrate has been used as a standard solution. |
| General description: | Thymidine 5′-monophosphate de novo synthesis from deoxyuridine monophosphate (dUMP) is catalyzed by the enzyme thymidylate synthase. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 250 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41106305 |

