TDZD-8
SIGMA/T8325 - ≥98% (HPLC), needles
Synonym: 4-
CAS Number: 327036-89-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10N2O2S
Molecular Weight: 222.26
MDL Number: MFCD04973552
Linear Formula: C10H10N2O2S
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | white |
| form | needles |
| InChI | 1S/C10H10N2O2S/c1-11-9(13 |
| InChI key | JDSJDASOXWCHPN-UHFFFAOYSA |
| mp | 63-64.4 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN1SC(=O)N(Cc2ccccc2)C1=O |
| solubility | DMSO: >10 mg/mL |
| storage condition | protect from light |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | TDZD-8 has been used to study the role of GSK-3 in maintaining MLL leukemia stem cell transcriptional program. TDZD-8 has also been used to analyze its effect on neural functions of the mouse olfactory bulb. |
| Biochem/physiol Actions: | TDZD-8 is a selective inhibitor of GSK-3, a thiadiazolidinone derivative, non-ATP competitive inhibitor of GSK-3β (IC50 = 2 μM). It does not inhibit Cdk-1/cyclin B, CK-II, PKA or PKC at >100 μM. TDZD-8 has been proposed to bind to the kinase site of GSK-3β. |
| Biochem/physiol Actions: | TDZD-8 is a selective inhibitor of GSK-3. |
| Features and Benefits: | This compound is featured on the GSK-3 page of the Handbook of Receptor Classification and Signal Transduction. To browse other handbook pages, click here . |
| Packaging: | 5, 25 mg in glass bottle |
| Preparation Note: | TDZD-8 is soluble in DMSO at a concentration that is greater than 10 mg/ml. |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| mp | 63-64.4 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |

