SIAL Brand
Displaying 6651-6700 of 11935 results.
| Sigma Cat.No. | Description |
|---|---|
| CRM42231 | Pentachlorophenol certified reference material |
| CRM608 | VOCs - Sandy Loam 1 pkg of 25 g |
| CRM633 | VOCs - Loamy Sand 4 pkg of 30 g |
| CRM702 | Anions - Loamy Sand 1 certified reference material, pkg of 50 g |
| CRM818 | Pesticides - Loam 1 certified reference material, pkg of 50 g |
| CRM962 | PCB Congeners - Loamy Sand pkg of 50 g |
| CRMABKR | Flash Point Standard Abel IP 170 (41.9 °C) |
| CRMADKR | Acidity Standard ASTM D 3242 (0.0021 mg KOH/g) |
| CRMAPKR | Aniline Point Standard ASTM D 611 (62.30°C) |
| CRMCNGO | Cetane Number Standard ISO 5165, EN (61715) |
| CRMDEGA | Density Standard ASTM D 4052; ISO 12185 (0.73576 g/mL, 15 °C) |
| CRMDEGO | Density Standard ASTM D 4052; ISO 12185 (0.83294g/mL, 15 °C) |
| CRMDIGA | Distillation Standard ASTM D 86; NF EN ISO 3405 (30-178.6 °C) |
| CRMDIGO | Distillation Standard ASTM D 86; NF EN ISO 3405 (164-357 °C) |
| CRMFAGO | Certified Reference Material Fatty Acid Methyl Ester (FAME) Standard Diesel |
| CRMFIKR | FIA Aromatics Standard ASTM D 1319 (15.18% vol) |
| CRMOMGA | Motor Octane Number Standard ASTM D 2700 (86.9) |
| CRMORGA | Research Octane Number Standard ASTM D 2699 (98) |
| CRMSUKR | Sulfur in Kerosene ASTM D 3227; ISO 3012 (5.18 mg/kg) |
| CRMTAKR | Flash Point Standard TAG ASTM D56 (43.1 °C) |
| CRMUABKR | Flash Point Standard Abel IP 170 (41.2 °C) |
| CRMUADKR | Acidity Standard ASTM D 3242 (0.0083 mg KOH/g) |
| CRMUCFGO1 | CFPP Standard CFPP ASTM D 6371; EN 116 / IP 309 (-17.4 °C) |
| CRMUCPGO | Cloud Point Standard IP 219; ASTM D 2500 / ISO 3015 (-5.8°C) |
| CRMUDEGA | Density Standard ASTM D 4052; IP 365 / ISO 12185 (0.7377g/mL, 15 °C) |
| CRMUDEGO | Density Standard ASTM D 4052; IP 365 / ISO 12185 (0.8355g/mL, 15 °C) |
| CRMUDEKR | Density Standard ASTM D4052; ISO 12185 (0.79672 g/mL, 15 °C) |
| CRMUDELU | Density Standard ASTM D 4052; ISO 12185 (0.8687 g/mL, 15 °C) |
| CRMUDIGO | Distillation Standard ASTM D 86; IP 23 / ISO 3405 (168.5-360.1 °C) |
| CRMUDIKR | Distillation Standard ASTM D 86; NF EN ISO 3405 (148.1 - 260.3 °C) |
| CRMUFCLU | Flash Point Standard COC ASTM D 92 (256.8 °C) |
| CRMUFRKR | Freezing Point Standard ASTM D 2386 (-54.1 °C) |
| CRMUMPLU | Lubricant; Multi-Parameter Certified Reference Material |
| CRMUPMGO | Flash Point Standard PMCC ASTM D 93 Proc A (57.3 °C) |
| CRMUPMLU | Flash Point Standard PMCC ASTM D 93 Proc B (190.5 °C) |
| CRMUPMLUB | Flash Point Standard PMCC ASTM D 93 Proc B (105.7 °C) |
| CRMUPPGO | Pour Point Standard IP15, ASTM D97, ISO 3016, BS 2000, Pt 15 (-34 °C) |
| CRMUPPLU | Pour Point Standard IP15, ASTM D97, ISO 3016, BS 2000, Pt 15 |
| CRMUSPKR | Smoke Point Standard ASTM D 1322 / IP 57, 24.25 mm |
| CRMUSUKR | Sulfur in Kerosene ASTM D 3227; ISO 3012 (3.13 mg/kg) |
| CRMUTAKR | TAG Flash Point, Jet Aviation Fuel UKAS ISO Guide 34 Certified (40.4°C) |
| CRMVPGA | Reid Vapour Pressure Standard ASTM D 4953A, 323A (84.41 kPa) |
| CVCO15W40 | Certified Viscosity Check Oil 15W40 |
| D0070000 | Dalteparin sodium European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
| D0100000 | Dapsone European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
| D0125000 | Daunorubicin hydrochloride European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
| D0160000 | Deferoxamine mesylate salt European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
| D0201000 | Dehydrohexetidine European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
| D0300000 | Demeclocycline hydrochloride European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
| D0400000 | Desoxycortone acetate European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard |
